Osiguranje robe u međunarodnom i domaćem transportu je potrebno radi obezbeđenja od eventualnog fizičkog oštećenja ili gubitka robe u toku drumskog, železničkog, pomorskog ili vazdušnog prevoza robe. Osiguranje robe zavisi od obima pokrića ali generalno postoje osiguranje od osnovnih rizika i osiguranje od svih rizika (Against All Risks AAR). Neki od osiguranih rizika su na primer:
- elementarne nepogode (nevreme, odron zemlje, udar groma itd),
- krađa (u celosti ili delimično nestanak koleta),
- padovi predmeta prilikom manipulacije kod utovara istovara, u prevoznom sredstvu,
- saobraćajne nezgode (pad aviona, potonuće broda, sudar teretnih vozila itd).
Takođe, osiguranjem se mogu obuhvatiti i svi ostali rizici za konkretnu robu (cepanje ambalaže, curenje sadržaja, kontakt sa drugom robom itd) što se reguliše odabirom polise osiguranja.
Transportno osiguranje kargo, kasko, CMR
Dakle, transportno osiguranje obuhvata:
- osiguranje robe (kargo),
- osiguranje prevoznih sredstava (kasko),
- osiguranje odgovornosti prevoznika (CMR).
Potrebno je napomenuti da špediter nije obavezan osigurati robu u transportu već to radi isključivo na zahtev komitenta a ukoliko komitent nije naveo protiv kojih rizika osigurava robu špediter je dužan da je osigura samo od osnovnih transportnih rizika.
Za osiguranje robe (CARGO) u drumskom transportu važna su međunardona pravila INCOTERMS jer se njima određuje tačan momenat prelaska rizika vlasništva između prodavca i kupca upravo na osnovu nekog od ugovorenog kupoprodajnog pariteta INCOTERMS pravila.
Posebnu pažnju treba obratiti na postojanje suštinske razlike između osiguranja robe i osiguranja odgovornosti kao potpuno različitih vrsta osiguranja. Ovo je jedan od uzroka sporova i značajnih šteta koje najvećem broju slučajeva snose vlasnici robe.
Osiguranje odgovornosti vozara (CMR) pokriva isključivo štete za dokazanu subjektivnu odgovornost prevoznika (vozara) i to po međunarodnoj Konvenciji CMR o drumskom prevozu. Ako ste zainteresovani možete preuzeti u pdf formatu CMR Konvenciju o ugovoru za međunarodni prevoz robe drumom. Naravno, to ne predstavlja nikakav automatizam za priznavanje nastale štete na robi.
Osiguranje robe razlika kargo i CMR osiguranja
Dakle, CARGO osiguranje robe ima jasno definisane osigurane rizike za razliku od osiguranja odgovornosti vozara po CMR Konvenciji gde osiguravajuće kuće cene i razmatraju sve činjenice i okolnosti vezane za štetni događaj pri odlučivanju o pravu na naknadu. Ovo u praksi znači da u slučaju oštećenja pošiljke ili gubitka u drumskom prevozu obaveza dokazivanja eventualne odgovornosti vozara pada na teret vlasnika robe. A to po pravilu rezultira dugotrajnim i potpuno neizvesnim procesom.
Cargo polisa osiguranja prevoza robe je jedina potpuna zaštita interesa vlasnika robe naravno u zavisnosti od konkretnog slučaja i dogovora pariteta INCOTERMS.
Osnovni pojmovi osiguranja robe u transportu
Osigurani iznos je najveći iznos oštete koji je osiguratelj dužan isplatiti osiguraniku ukoliko do štete dođe i ovaj iznos bi trebalo biti jednak stvarnoj vrednosti robe. Ali u praksi su mogući slučajevi podosiguranja (ako je iznos osiguranja manji od stvarne vrednosti robe) i nadosiguranja (ako je iznos osiguranja veći od stvarne vrednosti robe).
Stvarna vrednost robe je vrednost u mestu i vremenu otpreme uvećana za troškove otpreme, pakovanja, prevoza, premije osiguranja, očekivanu dobit i druge interese u vezi sa osiguranom pošiljkom.
Polisa osiguranja je dokument koji izdaje osiguravajuća kuća na osnovu prijave osiguranja a kojim se potvrđuje sklopljeni ugovor o osiguranju. Polisa sadrži pored osnovnih podataka i obračun premije a s obzirom na način obračuna razlikuju se 2 vrste polisa:
- Pojedinačna polisa osiguranja koja se primenjuje kad se svaka pošiljka pojedinačno osigurava i premija se obračunava za svaku pošiljku posebno,
- Generalna polisa koja se primenjuje kada osiguranik stalno otprema veće količine roba i tada polisa pokriva sve otpremane pošiljke do određenog iznosa i za određeno vremensko razdoblje. Premija se u tom slučaju obračunava u ukupnom iznosu za taj vremenski period.
Ukoliko planirate uvoz ili izvoz robe popunite formular klikom na dugme ispod i dobićete sve potrebne informacije:
Ostavite komentar